2 Eylül 2013 Pazartesi

Geoteknik Mühendisliği Tarihi - Modern Zemin Mekaniği

Geoteknik mühendisliğinin bu döneminde killer ile ilgili araştırmalar yapıldı ve araştırmalar yayınlandı. Killerin temel parametreleri ve özellikleri belirlendi. 


1927'den Sonra Geoteknik Mühendisliği

Erdbaumechanik auf Bodenphysikalisher Grundlageby'ın 1925 yılında Terzaghi tarafından yayınlanması ile birlikte zemin mekaniğinin gelişiminde yeni bir çağ başladı. "Zemin Mekaniği'nin Babası" olarak bilinen Terzaghi 2 Ekim 1883'te Prag'da dünyaya geldi. 1904 senedinde Graz Teknik Yüksekokulu'nda makine mühendisliği önlisansı yaptı. Mezuniyetinin ardından Avusturya ordusunda bir sene askerlik yaptı. Askerliğinin ardından Terzaghi 1 sene daha jeolojik konulara odaklandı. Haziran 1912'de Teknik Bilimler doktoru oldu. 1916'da İstanbul Teknik Üniversitesi'nden aldığı daveti kabul etti. 1.Dünya Savaşı'nın ardından  Robert Kolej'de rektörlük yaptı (1918-1925). Burada killerin davranış ve oturmaları ile baraj altlarında meydana gelen kum göçmelerini incelemeye başladı. Erdbacumechanik'te ( Zemin Mekaniği) adlı yayınında bu çalışmalarını yayınlamıştır. 

1925 senesinde Terzaghi Massachusetts Institute of Technology'den gelen misafir rektörlük teklifini kabul etti ve burada 1929 senesine kadar çalıştı. Bu dönemde inşaat mühendisliğinin yeni bir branşı olan ve zemin mekaniği denen alanda lider kabul ediliyordu. 1929 senesinde  Viyana Teknik Üniversitesi'ne geçti. Ve bununla beraber Viyana zemin mekaniği araştırmalarının merkezi haline geldi. 1939 yılında yeniden Birleşik Devletler'e döndü ve Harvard Üniversitesi'nde profesörlük yapmaya başladı.

Uluslararası Zemin Mekaniği ve Temel Mühendisliği Topluluğu'nun ( ISSMFE) ilk kongresi 1936 yılında Harvard Üniversitesi'nde  Karl Terzaghi sayesinde toplandı. Terzaghi'nin rehberliğinde değişik konular hakkında; kayma mukavemeti, saha deneyleri, konik penetrometre, santrifüj deneyleri, konsolidasyon oturması, elastik gerilme dağılımı, zeminlere önyükleme yapılması, yanal toprak basıncı, zemin dinamiği ve depremler gibi konular işlendi. İzleyen çeyrek asır boyunca Terzaghi zemin mekaniğinin gelişiminde tüm dünyada rehber olarak kabul edildi.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlar